100 godina antimodernističke zakletve

 Papa Pio X. i "Moderna": produbljivanje objave u skladu s tradicijom Crkve - Dr. Armin Schwibach 

 
Rim (kath.net)
Prvi  rujna  2010.  je stota obljetnice  uvođenja  antimodernističke zakletve  prema Motu propriju "Sacrorum antistitum" svetog pape, Pija X. To je posljedica doktrinalne i praktične analize Pija X. u njegovoj nezaboravnoj  enciklici "Pascendi Dominici gregis" o modernističkoj nauci,  od 8 rujna 1907. Papa je u ovoj enciklici osudio greške i glavne opasnosti teologije i kulturne filozofije, koja je usmjerena promatranje sebe kao  pojedinca, a vjerske istine svodi na razinu filozofskih i povijesnih mogućnosti. Papa Benedikt XVI. je 18.  kolovoza  2010. je , u svojoj katehezi srijedom, komentirao: "Vjeran  u zadaći jačanja svoje braće u vjeri odlučno je nastupio , sv Pio X., protiv  nekih  tendencija u teologiji krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća, tako što je osudio "modernizam" da bi zaštitio vjernike od  zabluda  i da bi promicao znanstveno produbljivanje  objave  i  uskladio ga sa tradicijom Crkve."

Početkom 20. stoljeća je, široke dijelove kulture i teologije, zahvatilo duhovno strujanje   koje je dovelo do radikalnog  razilaženja između vjere i razuma, a religiju svelo na čisto emocionalno doživljavanje.  Kao rezultat toga  da je vjera kao stvar osjećaja  predstavljala  nekakvo povlačenje  nasuprot modernog  subjektivizma religiozni čovjek je ostavljen svojoj  nepriopćivoj nutrini.

 Vjera i razum su postavljeni u moguću unutarnju suprotnost, koja predstavlja preduvjet za agnosticizam.

Nauk vjere, to jest blago istine Crkve, bi trebalo spoznati u njezinom razvitku i to s razlogom  da  „depositum fidei" (polog vjere) postane dostupan ljudima i  tako se širom otvore vrata individualnoj manipulaciji.

Nasuprot tome, tvrdi "anti-modernizam",  na temelju enciklike Pija X, da vjera nije wellness faktor, nego priznanje radikalnog izazova. Istina oslobađa, a ne obratno. Za mentalitet koji prepoznaje svoje korijene u prosvjetiteljstvu, ovo je provokativno i nametanje. Jedna od glavnih točaka anti-modernizma je odbacivanje individualističke koncepcije etike. Tako je mladi Martin Heidegger napisao 1910. gdje se on  prepoznaje, ne samo u kontekstu konzervativne kulturne kritike, nego  kao katolik u borbi protiv modernističkog duha piše:  („sustav katolicizma" je trebao biti „stran"  jednom  od najvažnijih filozofa 20. Stoljeća tek od 1915.  dok ga nije konačno 1917. napustio), „Sama  pak činjenica, gotovo neosporna,   da   većina ljudi oslonjena na sebe  ne mogu naći istinu, ne žele je dobiti, nego je, još više, pribijaju na križ, izvlači  svaki temelj mogućnosti individualističke etike."

 Od prve  godine svoga pontifikata, Pio X. stavlja  četiri glavna cilja: sastavljanje novog katekizma ( koji je bio,  do Drugog vatikanskog koncila, osnova za kateheze Crkve), novi „Zakonik kanonskoga prava", reforma liturgije i poticanje vjernika na obnovljenu vjersku  praksu  koja se temelji na euharistiji i njenom čestom primanju (euharistija nije "nagrada" na kraju puta, nego "lijek" za  čovječanstvo slomljeno grijehom  na putu  istine) i borba protiv modernizma.

U vezi s dekretom "Lamentabili sane Exitu"   Svetog  Officija  od 3. srpnja 1907., koji odbacuje 65 zabluda u vezi  odnosa  između egzegeze i Učiteljstva,  inspiracije  i nepogrješivosti  Biblije, razumijevanja  dogmi,  kristologije, sakramentalne teologije i osnivanja  Crkve, pokazuje sveti  Pio X., u svojoj enciklici, da  struje mišljenja racionalizma i modernizma vode u ateizam. Papa je tu prepoznao pokušaj da se eliminira Boga  iz shvaćanja  života i društva. Modernizam u Crkvi se predstavlja  kao novo kršćanstvo koje sebe vidi kao raskid sa tradicijom. Nasuprot tome, Papi je na srcu „hermeneutika kontinuiteta"  i tradicije,  predaja istine i tako zaštiti Crkvu od napada subjektivističkih, materijalističkih  i relativističkih  razmišljanja. "Pascendi"  se suočava s temeljima kršćanske vjere  u koje se, toga časa, ozbiljno posumnjalo: „vjera -razum"; „odnos vjera - povijest ";  „odnos vjera - znanost", „odnos ljudska svijest - božanska objava "; „odnos ljudski jezik - u ljudskom jeziku iznesene nadnaravne istine".

"Antimodernistička zakletva" je praktična posljedica nauke "Pascendi.  U prvom dijelu je  velika i svečana ispovijest vjere (točke 1-5), a u drugom dijelu odbacivanje modernističkog krivovjerja. Svrha zakletve je da zaštiti vjeru od unutarnjih šupljina i da se prepoznaju sljedbenici lažne doktrine kao takve. Ovu ispovijest vjere su trebali položiti svi klerici, službenici biskupske i papinske kurije,  kao i redovnički poglavari prije preuzimanja svojih dužnosti, posebno je to vrijedilo za područje obrazovanja i odgoja  (škole, sveučilišta)- učitelje  i profesore.

Za borbu protiv modernizma, kojega je sv. Pio X. shvatio kao sintezu svih krivovjerja, korištena su različita sredstva. To su: jačanje i vraćanje učenju svetog Tome Akvinskog , čvrsta kontrola sjemeništa, učitelja i odgojitelja koji u njima rade. Kontrola i preispitivanje tiskanih  stvari u kombinaciji sa zabranom čitanja radova koji su bili protiv morala; ustanovljavanje Crkvenih cenzora, zabrana svećeničkih skupova bez prethodnog biskupovog odobrenja; osnivanje vijeća za praćenje klera, obveza; da izvještavaju svake četiri godine  Svetu Stolicu o gore navedenim stvarima.

„Antimodernističkom zakletvom" je Pio X.  prekinuo jedno duhovno strujanje, koje se ponovo, nakon 50 godina, javilo za vrijeme II vatikanskog sabora, novom snagom i razornim planovima. Kao što je francuski filozof Jacques Maritain rekao, u tim godinama: "Povijesni modernizam nije ništa više „od mačjeg kašlja" u usporedbi s trenutnom modernističkom groznicom."

Dr. Armin Schwibach od 1 Rujna 2010 je dopisnik  Kath.Net u Vatikanu